Imię dla dziewczynki. Czym się kierować przy wyborze?

5 (100%) 1 vote[s]

Narodziny dziecka to w życiu każdej pary niesamowite wydarzenie. Przygotowanie ogarniają całą rodzinę. Zakup łóżeczka i wózków. Ciuszków i wyprawek. Oczekiwanie to też czas, gdy głowę wypełnia myśl, jakie imię dla dziecka wybrać. Poszukiwanie te nabierają na sile, gdy rodzice dowiadują się, jakiej płci będzie ich maluch. A to jakie będzie zależy od tego co jest ważne dla rodziców. Czy kierują się tradycją, modą, czy też pragną, aby niosło one ze sobą głębsze znaczenie.

Imię a prawo

Wybierając imię dla dziecka, przyszli rodzice muszą mieć na uwadze kilka zasad, które nakłada na nich polskie prawodawstwo. Przede wszystkim musi być to imię, które pozwoli rozróżnić płeć dziecka. Jedynym wyjątkiem jest Maria, która może stanowić imię dla dziewczynki, ale nadać je można też chłopcu.

Przygotowując się do odwiedzin Urzędu Stanu Cywilnego trzeba pamiętać, że nadać można dziecku dwa imiona. Nie mogą być one, ani nieprzyzwoite, ani ośmieszające. Jeżeli rodzic w euforii zgłosi imię, co do którego później nie będzie przekonany, to w ciągu sześciu miesięcy będzie mógł jeszcze skorygować swoją pomyłkę.

Rodzinna tradycja czy aktualna moda?

Decydującym motywem podjęcia decyzji, jakie będzie imię dla dziewczynki, bardzo często jest przekazywana przez pokolenia tradycja nadawania imion. W wielu rodzinach dziewczynki otrzymują imiona po babciach lub jeszcze innych żeńskich członkiniach rodzin. Jednak bardzo często wiąże się to z niekoniecznie współczesnym brzmieniem tych imion i może przysparzać dziecku w przyszłości wielu problemów. Rówieśnicy potrafią być bardzo okrutni.
Podobnie ma się sprawa z imionami nadawanymi na fali mody. Stanowiącymi emanację fascynacji rodziców aktorkami, gwiazdkami muzyki lub popkultury. Niestety również takie podejście może rodzić w przyszłości kłopoty.

Imię z przesłaniem

Wielu rodziców zastawiając się jakie ma być imię dla dziecka kieruje się jego znaczeniem. Sięgają po pierwotne znaczenie i wybierają te przynoszące pozytywne skojarzenia. W ten sposób niejako pragną przenieść pozytywne przesłanie, które niesie, na dziecko. Imiona żeńskie często przecież mówią o kobietach mądrych, obdarzonych wdziękiem i pięknem. I o takich przymiotach swych pociech marzą rodzice.

Sporo osób wyszukując imiona kieruje się numerologią lub popularnymi horoskopami. Nawiązuje to do pierwotnych zabiegów magicznych towarzyszących nadaniu imienia dziecku. Niezależnie od tego jakie będą motywy towarzyszące wyborowi imienia, należy pamiętać o tym, że przypisuje się dziecku coś co będzie z nim przez całe życie. Dlatego musi być to coś, z czym łatwo się utożsamić.

Zdjęcie autorstwa Paloma A. na Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *