Jak nie zmarznąć? Najlepsze tkaniny na niskie temperatury

5 (100%) 1 vote[s]

Skompletowanie zimowej garderoby nie zawsze należy do najprostszych zadań. Ubrania na zimę oprócz tego, że mają być ciepłe i wygodne, to jeszcze powinny się dobrze prezentować. W końcu każdy chce wyglądać modnie i stylowo. Na szczęście na rynku odzieżowym znajdziemy wiele idealnych propozycji. Nawet najwięksi fani mody będą mogli nosić ubrania ciepłe i stylowe.

Zimowe ubrania

Aby było nam ciepło w zimie koniecznie musimy zwrócić uwagę, z jakiego rodzaju materiałów wykonane są wybierane przez nas ubrania. Część z nich idealnie sprawdzi się zimową porą. Nie chodzi jednak o to, by ubierać się w wiele warstw. Wówczas bardzo szybko zaczniemy się pocić, co z kolei będzie potęgować uczucie zimna.

Najważniejsze są materiały, które nie tylko są ciepłe, ale jeszcze pozwalają naszej skórze oddychać, przez co też odczuwamy dłużej ciepło. Wśród idealnych materiałów na zimowe ubrania wymienia się zwykle te naturalne, czyli wełnę czy kaszmir.

Termoregulacyjne właściwości materiałów

Idealnym materiałem na ubrania na zimę jest wełna. Dzięki właściwościom termoregulacyjnym wełny, możliwe jest utrzymanie właściwej temperatury ciała. Co więcej, jej włókna pochłaniają wilgoć, a tym samym pozostawiają nasze ciało suche, nawet wtedy, kiedy się spocimy. Co więcej, wełna jest bardzo przewiewna, a dzięki tej właściwości skóra może oddychać. Wełna jest materiałem naturalnym, ciepłym. Jest także odporna na zamoczenie, dlatego też wełniane płaszcze idealnie sprawdzą się nawet podczas opadów śniegu i deszczu.

Poliester dobry na zimę

Na rynku znajdziemy większość wodo- i wiatroodpornych kurtek, które uszyte są z poliestru. Choć nie jest to materiał naturalny, to jednak doskonale sprawdza się w tego typu odzieży. Materiał ten jest gęsto tkany, a przez to też nie przedostaje się przez niego woda. Wszystkie syntetyczne materiały charakteryzują się tym, że dobrze chronią przed przenikliwymi podmuchami wiatru, zabezpieczając też przed przedostawaniem się opadów (deszczu lub śniegu) do środka. W ten sposób doskonale izolują nas od chłodu.

Warstwy idealne na zimę?

Jedną ze skutecznych metod walki z zimnem jest ubieranie się warstwowo (zwykle określa się je mianem „na cebulkę”). Jednak i w tym przypadku nie możemy przesadzić. Zwykle zaleca się założenie trzech warstw, przy czym ta najbliższa skóry powinna być z materiałów dobrze odprowadzających wilgoć (np. jedwab, wełna). Kolejną warstwę powinny stanowić ubrania, które zapewnią nam izolację termiczną, czyli takie, które utrzymują ciepło ciała. Trzecia, zewnętrza warstwa musi chronić nas przed warunkami atmosferycznymi (wiatrem, mrozem i opadami).

By jak najlepiej wybrać zimowe ubrania. Takie, które spełnią nasze oczekiwania nawet w najbardziej chłodne dni, koniecznie musimy czytać oznaczenia na metkach. Tylko w ten sposób dowiemy się, z jakiego rodzaju materiału została wykonana odzież, a to z kolei jest gwarancją udanych zakupów.

Zdjęcie Guillaume Bolduc na Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *