Dylemat rodziców. Jak wybrać imię dla dziecka?

5 (100%) 1 vote[s]

Imię dla dziecka to jeden z wielu dylematów, przed którymi stają rodzice. Imię pod wieloma względami wpływa na życie człowieka — na to, jak jest postrzegany i jak ocenia sam siebie. Nic więc dziwnego, że jego wybór potrafi spędzać sen z powiek rodziców.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla dziecika?

 1. Popularność imienia — rzadkie imiona
  Wiele osób chce, aby ich dziecko wyróżniało się. Szukają egzotycznych imion, które rzadko się powtarzają. Wiele z nich jest naprawdę pięknych, niektóre jednak, ze względu na brzmienie mogą wywoływać zdziwienie. Zdarza się, że dzieci o egzotycznych imionach są wyśmiewane przez rówieśników. Warto wziąć to pod uwagę, gdy przychodzi czas na wybór imienia dla dziecka.
 2. Popularność imienia — często spotykane imiona
  O ile rzadkie imiona mogą przysporzyć dziecku docinków rówieśników, o tyle zbyt popularne imiona także są problematyczne. Nie jest fajnie, gdy w klasie oprócz nas jest 10 dziewczynek o imieniu Ania. Zanim wybierze się imię dla chłopca lub dziewczynki, warto sprawdzić ranking popularności imion i raczej unikać tych z pierwszej dziesiątki.
 3. Brzmienie i dopasowanie do nazwiska
  Nie każde imię pasuje do każdego nazwiska. Zdarza się, że ze względu na zbitki głosek, połączenie danego imienia i nazwiska jest trudne do wymówienia lub brzmi dziwnie. Niektóre połączenia mogą być także śmieszne. Lepiej tego unikać, aby nie narażać dziecka na szykany ze strony kolegów i koleżanek.
 4. Zdrobnienia
  W stosunku do dzieci wiele osób używa zdrobnień. Warto się im przyjrzeć, by mieć pewność, że żadna z form imienia nie jest drażniąca. Podobać powinno się zarówno pełne brzmienie imienia, jak i jego różne warianty. Niektóre zdrobnienia są akceptowane, jako pełne imię; można rozważyć nadanie ich dziecku, ale ze świadomością, że w niektórych sytuacjach formalnych będzie w przyszłości musiało zapewniać, że to rzeczywiście jest/jej imię, a nie tylko zdrobnienie.
 5. Opinia innych
  Zasadniczo imię dla dziecka jest wyborem rodziców, który inni, w tym bliscy członkowie rodziny powinni uszanować. Jednak czasami warto zapytać się rodziców czy dziadków, o jakieś sugestie związane z imieniem. Być może wśród nich znajdzie się jakaś perełka. Być może będzie to imię odziedziczone po jakimś cenionym członku rodziny. O ile podoba się także rodzicom, może to być początek jakiejś pięknej historii rodzinnej.

Oprócz powyższych podpunktów najważniejszą chyba rzeczą jest to, by między rodzicami panowała zgoda co do imienia. Jest tyle innych konfliktowych rzeczy związanych z narodzinami dziecka, że nie ma co sobie dokładać jeszcze tego związanego z imieniem. Jest na to wystarczająco dużo czasu, by wszystko dobrze przemyśleć i uniknąć konfliktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *