Niepłodność, czy złe życiowe nawyki?

5 (100%) 1 vote[s]

Przychodzi pewien czas w życiu wielu par, kiedy pragną powiększyć swoją rodzinę. Niestety coraz więcej związków ma problemy z zajściem w ciążę. Co może być tego przyczyną i z jakimi przeszkodami pary mogą sobie poradzić bez specjalistycznego leczenia?

Natura wie, co robi

W momencie, kiedy nie planujecie dziecka, wydaje się, że jest to proces bardzo łatwy. Dopiero, kiedy myślicie o powiększeniu rodziny, pojawiają się wątpliwości. Wiele kobiet nie orientuje się nawet, jak dokładnie przebiega ich cykl menstruacyjny. Zaczynają się temu przyglądać w sytuacji, kiedy upragnione dwie kreski na teście ciążowym nie pojawiają się któryś raz z rzędu. Rodzi to frustrację, która prowadzi do głębszych analiz.

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych jest pierwszym z narzędzi, po które sięga kobieta, starająca się z partnerem o potomka. Jasno z niego wynika, iż w całym cyklu miesiączkowym jest dosłownie kilka dni, które dają możliwość zajścia w ciążę. Taki kalkulator pozwala śledzić również cały cykl, pomoże określić, czy miesiączka jest regularna i jest także podstawą do analiz dla lekarza. Warto wziąć pod uwagę to, że specjalista może zacząć pomagać parze, która nie może zajść w ciążę, w przypadku, kiedy starania trwają minimum rok czasu. Zanim w takim razie udacie się do przychodni, przeanalizujcie swoje dotychczasowe życie, gdyż problem z zajściem w ciąże wcale nie musi być efektem niepłodności.

Najczęstsze błędy par

Dla wielu par, które pragną dziecka, brak dwóch kresek na teście ciążowym, staje się porażką życiową. W ich głowach rodzi się myśl, że nigdy nie będzie im dane zostanie rodzicem. Zapominamy jednak o tym, że czasem niepozorne działania również mogą mieć wpływ na ciąże lub jej brak. Oto najczęstsze przyczyny tych problemów:

  • problemy hormonalne – czasem wystarczy zwykłe badanie krwi, które zdiagnozuje i określi problem;
  • stres – w dzisiejszych czasach każdy cierpi na jego nadmiar, jednakże warto ograniczać jego źródła, gdyż ma on ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu;
  • wiek – największe znaczenie ma u kobiet, u których płodność znaczącą maleje już po 30 roku życia;
  • waga – wpływa na prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, która następnie odgrywa kluczową rolę w procesach zapłodnienia;
  • zła dieta, palenie, brak aktywności fizycznej – wszystkie te czynniki powodują zaburzanie prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wymienione powyżej przyczyny są takimi, na które mamy wpływ. Jest to istotna informacja dla wszystkich par, dla których ciąża nadal jest w sferze pragnień. Wystarczy czasem zmienić kilka aspektów, by móc się cieszyć błogosławionym stanem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *