Od kiedy pozwolić dziecku korzystać z internetu?

5 (100%) 1 vote[s]

Dzieci dojrzewają coraz szybciej i wcześniej zaczynają interesować się urządzeniami elektronicznymi. Szybki rozwój technologii sprzyja temu zjawisku.

Korzystanie przez dzieci z telefonów komórkowych, tabletów, czy komputerów, powoduje, że coraz wcześniej mają one kontakt z internetem. Nie zawsze wychodzi to na dobre.

Internet i dziecko – od kiedy razem?

Teoretycznie już starsze niemowlaki potrafią posługiwać się myszką i w sieci można znaleźć dedykowane dla nich strony. Jednak dopiero od wieku przedszkolnego, dziecko w pełni świadomie może korzystać z internetu. Przez pierwszych kilka lat to rodzice ponoszą odpowiedzialność za to, po jakich stronach najmłodszy członek rodziny serfuje. Ważna jest nie tylko zawartość edukacyjna. Należy zwrócić uwagę również na reklamy, które wyświetlają się na stronie. Niekiedy są one nasycone agresją lub seksem i przed tym należy dziecko chronić.

Zagrożenia w internecie

Zdaniem psychologów dziecięcych, komputer powinien pozostawać pod całkowitą kontrolą rodziców, aż do czas ukończenia przez młodego gracza szkoły podstawowej. Dlatego nie powinien on znajdować się w pokoju dziecka, a w miejscu ogólnodostępnym dla całej rodziny. Na rodzicach spoczywa bardzo ważne zadanie zatroszczenia się o bezpieczeństwo dzieci w sieci, zwłaszcza jeśli chodzi o podawanie danych osobistych czy nawiązywanie nowych znajomości. Poza tym należy zwrócić uwagę młodego człowieka na fakt, że szukając informacji na różne tematy w sieci, nie wszystko, co się tam znajduje, jest wartościowe i wiarygodne.

Oferta internetu dla dzieci

Rodzice powinni zwrócić uwagą na to, by ich pociechy oglądały w sieci tylko strony oraz portale internetowe dla dzieci o charakterze rozrywkowym i informacyjnym. To tam najmłodsi znajdą gry, zabawy, konkursy, filmy edukacyjne i bajki terapeutyczne. Dużą popularnością cieszą się strony, gdzie dziecko może mieć pierwszy kontakt z językiem angielskim (filmy, kreskówki czy seriale w tym języku). W celu rozwinięcia muzykalności maluchów istnieją kąciki z piosenkami a dla miłośników kredek i farb – z kolorowankami.
Wraz z wiekiem należy zadbać o stopniowe podnoszenie trudności zadań edukacyjnych, gier czy quizów, tak by dziecko się nie nudziło, ale rozwijało umiejętności odpowiednio do wieku.

Odpowiedzialne podejście rodziców do zagadnienia pt. „dziecko w internecie”, kontrolowanie i stopniowe otwieranie przed nim wirtualnego świata, zwracanie uwagi na bezpieczne korzystanie z sieci, przygotuje młodego człowieka do przyszłego, samodzielnego poruszania się po linkach i portalach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *