Pierwsze objawy ciąży. Jak je rozpoznać?

5 (100%) 1 vote[s]

Około 14 dni po pierwszym dniu miesiączki w jajniku zdrowej kobiety jeden z pęcherzyków zaczyna się powiększać, wreszcie pęka i powstała w nim komórka jajowa dostaje się do jajowodu.

Jeżeli w tym okresie dojdzie do zbliżenia, plemniki z pochwy przedostają się do jajowodu i tu w najszerszej części otaczają komórkę jajową. Jeden z nich wnika do środka oocytu i rodzi się nowe życie.

Zmiany hormonalne

Nowo powstała komórka cały czas intensywnie się dzieląc przedostaje się do jamy macicy. Tam po około siedmiu dniach od zapłodnienia zagnieżdża się w śluzówce. Proces ten powoduje rozpoczęcie wydzielania do krwi gonadotropiny kosmówkowej, czyli HCG. Hormon wpływa na poziom estrogenu i progesteronu. Hamuje owulacje i zapobiega złuszczaniu się endometrium macicy.

CZYTAJ TAKŻE:  Oblicz dni płodne. Czy wiesz jak to zrobić?

Zmiany hormonalne powodują, ze kobieta może zaobserwować u siebie pierwsze objawy ciąży. Piersi stają się pełniejsze i bolesne. Czasem zwykły dotyk powoduje dotkliwy ból. Zwiększa się ilość krwi i limfy, biust staje się lepiej ukrwiony. Czasem łatwo zauważyć powstałą siateczkę błękitnych żyłek.
W tym okresie przyszła mama zaczyna częściej oddawać mocz. Jest to związane m.in. z zatrzymywaniem wody w organizmie i naciskiem powiększającej się macicy na pęcherz.

Pierwsze objawy ciąży

Zwiększona produkcja progesteronu spowalnia trawienie i obniża ciśnienie krwi, co powoduje, że kobieta odczuwa ciągłe zmęczenie. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów, od melancholii i smutku do nagłej radości.
Trochę później, około piątego tygodnia ciąży mogą się pojawić poranne nudności. Warto z nimi walczyć naturalnymi sposobami, np. zjadając ciasteczko przed wstaniem z łóżka lub zażywając preparaty z imbirem.

Przy zaobserwowaniu powyższych objawów warto przeprowadzić test ciążowy, a po potwierdzeniu ciąży udać się do ginekologa. Lekarz stosując kalkulator ciąży obliczy nie tylko termin porodu, ale też określi, w który tydzień ciąży aktualnie przebiega i ustali harmonogram badań kontrolnych.

CZYTAJ TAKŻE:  Obliczanie terminu porodu. Kiedy dziecko przyjdzie na świat?

Badanie krwi

Od początku ciąży przez cały pierwszy trymestr przyszła mama powinna zażywać kwas foliowy. Niedobory tej witaminy we wczesnym stadium rozwoju ciąży mogą spowodować wady rozwojowe układu nerwowego dziecka.
Badanie krwi pozwoli w porę zapobiec anemii, która mogłaby zagrozić prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Bezwzględnie należy unikać wszelkich substancji toksycznych. Alkohol, nikotyna, ale też niektóre leki, mogą spowodować poronienie we wczesnej fazie ciąży, a u starszego płodu wywołać nieodwracalne zmiany.
O ile to możliwe, należy utrzymać aktywność fizyczną. Spacery zredukują stres i dotlenią organizm .

Kobieta w ciąży powinna być świadoma zmian, jakie się dokonują w jej organizmie, ale też jakie organa dziecka aktualnie się rozwijają. Wiedząc, który to tydzień ciąży, można znaleźć w internecie i literaturze dokładne informacje na ten temat. Pomaga to nie tylko we wczesnym narodzeniu bliskiej więzi obojga rodziców z dzieckiem, ale też we właściwym stosowaniu diety i preparatów.

Zdjęcie: rawpixel na Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *