Pierwsze tygodnie ciąży. Charakterystyczne objawy

5 (100%) 1 vote

Bez względu na to, czy kobieta długo planowała ciążę, czy jest ona wynikiem przypadku, pierwsze objawy tego wyjątkowego czasu, zawsze wiążą się ze szczególnymi emocjami i odczuciami.

Bardzo często w pierwszych tygodniach ciąży kobiety mylnie interpretują zmiany, jakie zachodzą w ich organizmie. Niektóre z nich są charakterystyczne nie tylko dla okresu ciąży, ale również dla zwykłego przeziębienia, czy zatrucia. Jakie są charakterystyczne objawy w pierwszych tygodniach ciąży? Oto krótki przegląd.

Czy to faktycznie stan odmienny?

Pierwsze objawy odmiennego stanu należą do kategorii tych bardzo subiektywnych. Nie występują one u wszystkich kobiet bez wyjątku. Niektóre panie deklarują, że u nich w ogóle nie występowały takie przypadłości, jak mdłości, zmiany nastroju, czy specyficzna reakcja na smaki i zapachy. Niektóre kobiety zanotowały tylko część charakterystycznych objawów, a jeszcze inne cierpiały na wszystkie jednocześnie.

Jednak biorąc pod uwagę statystyki, można śmiało stwierdzić, że istnieją takie objawy ciąży, które pojawiają się u znacznej większości przyszłych mam. Aby dokładnie je prześledzić, warto spojrzeć na kalendarz ciążowy, który najlepiej obrazuje objawy charakterystyczne dla kolejnych etapów rozwoju płodu. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i ten proces może się znacznie różnić w przypadku poszczególnych przyszłych mam.

I trymestr- co warto wiedzieć?

I trymestr to bardzo ważny okres. Wówczas rozwijają się najważniejsze układy i części ciała malucha. Ciąża oczywiście nie jest jeszcze widoczna, ale od 4 tygodnia można już zaobserwować symptomy zmian. W tym właśnie czasie kobieta spodziewa się potencjalnej miesiączki. Jej brak może wskazywać na ciążę. A pojawiające się wówczas niewielkie plamienie, to efekt implantacji zarodka w macicy.

Gwałtowne zmiany hormonalne są odpowiedzialne za kolejne charakterystyczne dolegliwości. Wiele kobiet skarży się na nadmierną senność, zmęczenie i ogólne złe samopoczucie. W pierwszym trymestrze pojawiają się również nudności i wymioty. Zazwyczaj są to dolegliwości poranne, ale nie zawsze. Czasem występują o zupełnie przypadkowych porach dnia czy nocy. Oprócz nudności, może również występować uczucie pełności czy wzdęcia.

Kolejny objawy to oczywiście bolesność i obrzmienie piersi, które w tym czasie zaczynają się powiększać. Z tego względu można też zaobserwować wyraźniejsze niż zazwyczaj żyłki na biuście oraz nieco bardziej ciemne brodawki. Niektóre panie już w tym momencie skarżą się również na zwiększenie częstotliwości oddawania moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *