Zaplanowana ciąża. Kiedy zdecydować się na dziecko?

5 (100%) 1 vote[s]

Narodziny dziecka to ważny moment w życiu każdej pary. Szczególnie dla matki, która przez 9 miesięcy doświadcza zupełnie nowych i nieznanych przeżyć. Po narodzinach maleństwa w życiu rodziców zmienia się dosłownie wszystko. Od tego momentu praktycznie każda podejmowana decyzja związana jest z myślą o dziecku.

Kiedy najlepiej zdecydować się na dziecko? Jak zaplanować ciążę? Z pewnością te i wiele innych dylematów towarzyszy przyszłym rodzicom, którzy zastanawiają się nad tym, jaki moment będzie najlepszy. W dzisiejszym poradniku przedstawimy kilka wskazówek związanych z planowaniem ciąży. Zwrócimy uwagę także na kalkulator owulacyjny oraz inne kwestie, które z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Świadome rodzicielstwo

Gdy zapytamy nasze babcie lub mamy o to, który moment jest najlepszy na to, aby zajść w ciążę, najczęściej usłyszymy, że w ich czasach nie planowało się tego od A-Z, tylko bardziej oddawało chwili. Teraz, praktycznie każdy przyszły rodzic chce przygotować się na ten moment pod każdym względem.

Szereg chorób, czy problemów, które mogą pojawić się w związku z nieplanowaną ciążą, sprawia, że rodzicielstwo staje się coraz bardziej świadome. Zatem, jakie należy podjąć kroki, przed rozpoczęciem starań o malucha? Kilka wskazówek przedstawiamy poniżej.

Po pierwsze: badania

Jeżeli kobieta chce zyskać pewność, że wszystko potoczy się zgodnie z planem, warto rozpocząć od wizyty u ginekologa, czy internisty, który skieruje nas na odpowiednie badania. Najczęściej jest to:

  •  morfologia
  • badanie moczu
  • badanie poziomu glukozy
  • sprawdzenie żelaza
  • badanie hormonalne tarczycy.

Jest także szereg innych czynników, które mogą zasygnalizować, że coś w naszym organizmie jest nie tak.

Istotne jest również to, aby każda kobieta, która boryka się z chorobami przewlekłymi, skonsultowała decyzję o ciąży ze swoim lekarzem. Przyjmowane leki, mają znaczący wpływ na rozwój dziecka.

Po drugie: zbilansowana dieta

Każdy z nas bez względu na to, czy planuje ciąże, czy też nie powinien się zdrowo odżywiać. Jeżeli kobieta ma kilka kilogramów więcej z pewnością, musi przygotować się na to, aby poród przebiegał bez zakłóceń, dlatego, warto zadbać o zbilansowaną dietę.

CZYTAJ TAKŻE: Jak schudnąć po ciąży? Szybki sposób na powrót do formy

Po trzecie: antykoncepcja

Planowanie ciąży wymaga również rezygnacji ze środków antykoncepcyjnych – minimum trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Kalkulator owulacyjny to ułatwienie dla par, które po pierwszych próbach starań o maleństwo, nie zachodzą w ciąże. Istnieje szereg wskazówek, które pomogą, gdy do zapłodnienia nie dochodzi w pierwszych miesiącach.

Ważne jest to, aby decyzja o dziecku była świadoma. Wiele par traktuje ciąże, jako rozwiązanie problemów w związku. Niestety jest to krótkotrwała „recepta”, ponieważ dziecko wymaga całkowitej uwagi i poświęcenia ze strony rodziców.

Photo by Drew Hays on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *