Słodycze w ciąży. Czy są wskazane?

5 (100%) 1 vote[s]

Dieta w ciąży powinna być bardzo zróżnicowana. Tak aby przyszła mama dostarczała swojemu organizmowi – a przy tym także dziecku – wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.

Dobre odżywianie mamy i dziecka

Każda przyszła mama musi pamiętać, że to, co je, ma ogromny wpływ na przebieg całej ciąży. Dieta związana jest także z na rozwojem dziecka. Odżywianie matki ma wpływ na jego wzrost, rozwój i ogólny stan zdrowia po urodzeniu.

Dlatego też w ciąży zaleca się spożywanie urozmaiconych posiłków, które będą należeć do wszystkich grup w piramidzie żywieniowej. Dieta w ciąży powinna być bogata w mięso, mleko, pieczywo oraz świeże owoce i warzywa.

Zaleca się spożywanie produktów pełnoziarnistych, ryby morskie i produkty zbożowe. Każda przyszła mama powinna dbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości pierwiastków, takich jak: wapń i żelazo.

Słodycze a ciąża

Bardzo często kobiety w ciąży mają ochotę na słodycze. Choć same słodycze w ciąży nie są zabronione, to zaleca się jedzenie ich z umiarem (z obawy na możliwość wystąpienia cukrzycy ciążowej). Wskazane jest też zastąpienie niezdrowej zachcianki czymś, co będzie równie smaczne, ale korzystniejsze dla zdrowia.

Niektóre słodycze zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych typu trans, które są o tyle niebezpieczne, że mogą nawet przyczyniać się do różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych płodu. Ponadto, spożywając nadmierną ilość słodyczy, pozbawiamy organizm cennych mikroelementów. To z kolei może przyczynić się do rozwoju wielu chorób (cukrzyca ciążowa, zatrucie ciążowe, wysokie ciśnienie krwi czy np. niedobór potasu).

Standardowo, kobieta o prawidłowej masie ciała, powinna zjadać o ok. 300 kalorii więcej niż przed ciążą. To z kolei oznacza, że pod koniec ciąży powinna ważyć od 11 do 15 kg więcej.

Data porodu

Data porodu to jedna z pierwszych myśli, jaka pojawia się w głowie przyszłej mamy. Określenie tego terminu nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, ponieważ nie wystarczy oszacować dziewięciu miesięcy od momentu wykonania testu ciążowego. Skorzystaj z niego i oblicz dzień porodu. W tym celu wystarczy wprowadzić do niego dane typu: pierwszy dzień ostatniego okresu, a także określenie średniej długości cyklu miesiączkowego.

Pamiętaj, że jest to ilość czasu pomiędzy pierwszym dniem okresu do jednego dnia przed kolejną menstruacją. Dane wprowadza się do kalkulatora, po czym sprawdza się wynik (przyciskając odpowiednie pole na kalkulatorze). Oczywiście należy brać pod uwagę, że podany w kalkulatorze termin, jest terminem orientacyjnym.

Zdjęcie autorstwa Viktor Forgacs na temat Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *