USG w ciąży. Kiedy wykonać badanie?

5 (100%) 1 vote

Prenatalne badanie USG umożliwia nadzorowanie przebiegu ciąży oraz monitorowanie rozwoju płodu. Ilość wykonywanych badań w przebiegu ciąży zależy od tego, czy jest to ciąża fizjologiczna, czy też występują komplikacje typu cukrzyca lub nadciśnienie. Ciąże mnogie są również wskazaniem do częstszych badań ultrasonograficznych.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Zazwyczaj przeprowadzane są trzy badania w ciąży przebiegającej prawidłowo: między 11 a 14, 18 a 22 oraz po 30 tygodniu ciąży. W przypadku komplikacji zdrowotnych lub ciąży bliźniaczych niezbędne są częstsze badania. Krwawienia są bardzo niebezpiecznym objawem i wtedy przeprowadza się badanie USG w ciąży częściej, nawet co kilka dni.

Pierwsze badanie określa, jakie jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych, drugie zajmuje się oceną anatomii dziecka oraz ewentualnym wystąpieniem wad wrodzonych a trzecie ocenia rozwój płodu, oraz jego ułożenie w brzuchu matki.

Czy fale ultradźwiękowe mogą być dla płodu niebezpieczne?

Jak na razie nie istnieją opracowania wskazujące na to, że badanie USG w ciąży miałoby być szkodliwe dla matki lub dziecka. Z tego powodu to nieinwazyjne badanie wykonuje się tak często, jak wymaga tego sytuacja zdrowotna matki lub dziecka. Do około 12 tygodnia wykorzystuje się sondę dopochwową a w późniejszym czasie sondę przezbrzuszną.

Jak badanie ultrasonograficzne pomaga w wyznaczeniu terminu porodu?

Po stwierdzeniu ciąży lekarz wykonuje obliczanie daty porodu na podstawie wystąpienia ostatniego krwawienia miesiączkowego. Wyznaczenia prawdopodobnego terminu porodu można dokonać również przy pomocy aparatu USG. Im wcześniej wykonane jest takie badanie (najlepiej w czasie do 14 tygodnia), tym wynik jest dokładniejszy. Mierzy się wtedy odległość od kości ogonowej do czubka głowy a w późniejszym terminie poszczególne części ciała maleństwa.

Dodatkowe badania ultrasonograficzne

Oprócz standardowych badań, które są refundowane, wykonuje się często badanie na początku ciąży, by ją potwierdzić, a także, by wykluczyć niebezpieczną dla życia matki ciążę pozamaciczną. Poza tym w konkretnych sytuacjach wykonuje się dodatkowe badania USG. Są to:

  1. badanie kardiologiczne echa serca płodu,
  2. badanie prędkości przepływu krwi metodą Dopplera.

Głównym powodem wykonywania USG w ciąży jest nie tylko monitorowanie rozwoju płodu, ale przede wszystkim wczesne wykrycie nieprawidłowości w przebiegu ciąży, aby lekarz mógł jak najwcześniej przez postawienie właściwej diagnozy skierować matkę i dziecko do specjalistycznej placówki na dalsze badania diagnostyczne i w ten sposób zapewnić pacjentce najlepszą opiekę lekarską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *